Записаться на консультацию
Оставьте свои контакты и мы Вам перезвоним
Ваше имя
Ваш телефон
Категория вопроса
Напишите свой вопрос или ситуацию
При нажатии на кнопку вы даете согласие на обработку персональных данных
Ленд-ліз для України.
Що це та як працює?
Особливості закону про ленд-ліз для України
7 квітня 2022 року Сенат США схвалив законопроєкт про ленд-ліз для України. 28 квітня Палата представників Конгресу США більшістю голосів ("417" – за) ухвалила проєкт закону про постачання озброєння Україні за програмою ленд-лізу.
9 травня президент США Джо Байден підписав даний закон. 11 травня палата представників США затвердила виділення Україні 40 мільярдів доларів допомоги, але законопроєкт не був проголосований через поправку одного із конгресменів. 16 травня сенат підтримав пакет допомоги та наразі очікується остаточне ухвалення закону Сенатом США. Що це означає та як механізм передбачаючий надання допомоги буде працювати на практиці?

Якщо перекладати з англійської "Lend Lease" означає давати в борг і в оренду". Востаннє аналогічна програма поставок по ленд-лізу діяла під час Другої світової війни (80 років тому) спочатку для Великої Британії та Китаю, а згодом для усіх союзників антигітлерівської коаліції. Це була вирішальна допомога для УРСР проти гітлерівської Німеччини. Фактично для Гітлера закон про ленд-ліз був рівносильний вступу США у війну навіть без офіційного оголошення.

Новий закон про ленд-ліз має свої особливості, зокрема: Президент США має розширені повноваження по передачі та наданні в оренду оборонних засобів для захисту населення України та інших цілей.

Протягом 60 днів Джо Байден встановлює прискорені процедури доставлення зброї, продовольства, транспорту та іншої допомоги Україні без тяганини у часі та зайвої бюрократії впродовж наступних 2-х років.

Необхідно також відмітити, що позика або оренда оборонних засобів США урядом України включатиме умови щодо подальшого повернення, відшкодування та погашення позики або оренди.

Таким чином, відповідно до зазначеного закону США має змогу надати оборонні засоби вже зараз, але з правом вимоги оплатити пізніше, тобто має технічний характер. Окремо слід зазначити, що оплата не буде стягуватися за зруйновану техніку, а використану техніку можно буде списати.

На яку зброю може розраховувати Україна за програмою ленд-ліз?
За програмою ленд-ліз Україна може теоретично отримати оборонні засоби та техніку виробництва США. Точного списку немає, але активно обговорюються наступні оборонні засоби (деякі з них є малоймовірними зважаючи на вартість, співрозмірність та недопустимість зменшення боєздатності власної армії США):

  • бойові танки M1 "Abrams";
  • самохідні артилерійські установки M109A6 "Paladin";
  • бойові машини піхоти M2 "Bradley";
  • багатофункціональні легкі винищувачі 4-го покоління F-16 C/D (на теперішній час українські пілоти проходять навчання на літаках F-16, F-15 та А-10, саме тому ймовірність передачі саме цих літаків є вкрай високою);
  • високомобільна артилерійська ракетна система М142 "HIMARS" та інші реактивні системи залпового вогню;
  • універсальна пускова установка / РСЗВ M270 MLRS;
  • пересувний зенітно-ракетний комплекс NASAMS 2 спільної розробки Норвегії та США;
  • стаціонарні зенітно-ракетні комплекси;
  • гаубиці (станом на травень США вже поставили Україні 90 гаубиць M777 ще до ухвалення закону про ленд-ліз).

Програма ленд-лізу передбачає, що окрім переліченої техніки Україна може отримати стрілецьку зброю, боєприпаси до неї, медикаменти, пальне, продовольство тощо в оренду або безкоштовно.
На практиці Україна може отримати застарілу списану військову техніку та зброю зі складів, яка вже не потрібна сучасній армії США. Не треба залишати поза увагою і той факт, що перш ніж передати нове озброєння українські бійці повинні навчитися нею користуватися. Не менш важливо створити необхідну логістику та матеріально-технічний базис для нового озброєння, розподілити по базах та складах тощо.

Необхідно також відзначити, що Сенат США має намір ухвалити законопроєкт про надання Україні допомоги на $40 млрд на військові та гуманітарні потреби, з яких $20 млрд мають піти саме на оборону. Таким чином ми бачимо, що масштаби фінансової допомоги з боку США мають збільшитися, що свідчить про довготривалі поставки озброєння. Це може означати перебіг довгострокових сценаріїв розвитку воєнних подій в Україні.